17 Ocak 2013 Perşembe

EDP parfüm ve EDT parfüm arasındaki fark nedir?

Yeni bir post ile hepinizi selamlıyorum sevgili takipçilerim :)
Bugün sizlere EDP parfüm ve EDT parfüm arasındaki farklardan bahsedeceğim. Hepimizin yıllardır her güzel gelen kokuya parfüm dememizin aslında ne kadar yanlış olduğundan da bahsedeceğim :) EDP parfüm ve EDT parfüm arasındaki ince farkı iyi öğrenelim,güzel güzel renkli ambalajlara kanıp da şişelerin en altında yazan minik koku % lerini göz ardı etmeyelim,kandırılmayalım diye uğraşıyorum,savaşım hep bu :)

Öncelikle "parfüm" kelimesinin gerçek anlamına açıklayarak başlamak istiyorum. Yıllardır büyük kitlelerce parfüm kelimesini gerçek anlamının dışında da çok sık kullandığımız için bu alışkanlıktan vazgeçemeyiz tabi ki ama en azından doğrusunu bilelim :) Efendim şöyle ki "parfüm" aslında bir koku türüdür ve asıl esansın %80 olduğu ürünler parfüm olarak nitelendirilir. Bu da demek oluyor ki çoğu firmalarda gerçek parfüm bulunmuyor, bulunanlarsa çok az miktardaki ambalajlarda çok yüksek fiyatlara satılıyor. Ve tam da bu nedenle piyasada EDP ve EDT türünde ürünler satılıyor.

Şimdi bakalım EDP parfüm ve EDT parfüm farkı neymiş?

EDP, Fransızca Eau de Perfume kelimelerinin baş harflerine karşılık gelir ve parfümden sonra asıl esansın %20ye kadar olduğu koku çeşididir. EDT'lere oranla daha kalıcıdırlar e bu sebeple de fiyatları biraz daha yüksektir :)

EDT ise Eau de Toilet kelimelerinin baş harflerinde oluşur ve içlerindeki esans yüzdesi 10'dur. Bunlar EDP'lere kıyasla daha hafif kokulardır. EDP'ler biraz daha ağır,gece kullanılabilecek kokularken, EDT'ler daha hafif ve spor kokulardır. Daha az kalıcı oldukları için fiyatları EDP'lerden daha ucuzdur.

Faydalı olmuş olmasını diliyorum bu postun. Elimden geldiğince, bildiğim kadarıyla sizlere EDP parfüm ve EDT parfüm arasındaki farkları anlattım :) Bir sonraki postta görüşmeden önce,,bu postu sevdiğim birkaç EDP parfüm markalarıyla bitireyim :)

Görüşmek üzere :)


Vera Wang Princess Edp 50 Ml Bayan Parfüm


Vera Wang Princess Edp 50 Ml Bayan Parfüm126 TLChloe Signature Edp 75 Ml Kadın Parfüm

Chloe Signature Edp 75 Ml Kadın Parfüm206.97 TL

Chanel No:5 Eau Premiere Parfüm EDP 150 ml

Chanel No:5 Eau Premiere Parfüm EDP 150 ml399.99 TL

12 yorum:

 1. Teşekkür ederim.Yazınız imdadıma yetişti:) arzufilizyilmaz.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. Tesekkurler aciklama icin ama kafama takilan bir durum var: Mesela versace cyristal noir'in hem edpsi hem edtsi var ama kokladiginda ikisinde ayni kokuyo biri agir digeri hafif degil,o nasil olacak? :)

  YanıtlaSil
 3. Tesekkurler aciklama icin ama kafama takilan bir durum var: Mesela versace cyristal noir'in hem edpsi hem edtsi var ama kokladiginda ikisinde ayni kokuyo biri agir digeri hafif degil,o nasil olacak? :)

  YanıtlaSil
 4. Tesekkurler aciklama icin ama kafama takilan bir durum var: Mesela versace cyristal noir'in hem edpsi hem edtsi var ama kokladiginda ikisinde ayni kokuyo biri agir digeri hafif degil,o nasil olacak? :)

  YanıtlaSil
 5. Kaliciligi onemli. Edp daha kalici. Tek fark bu Melda hn

  YanıtlaSil
 6. merhaba parfumun ustunde falan mi yaziyor kutusunda mi nerden anlayabilrim edp yada edt oldgunu?

  YanıtlaSil
 7. ve bir sorum daha olacak bnm diesel parfumuumde eau de toilette yaziyor edt ymis yani peki soyle bi ihtimal var mi diesel bu parfumu hep edt uretmistir belki edp olanini gormedim ondan diyorum

  YanıtlaSil
 8. yüreğine sağlık iyi bir şekilde ve net bir şekilde açıklık getirdin

  YanıtlaSil
 9. keşke en iyi ve en kalıcı parfümüde deseydin

  YanıtlaSil
 10. Teşekkürler çok açıklayıcı olmuş. tam da aradığım bilgiydi.

  YanıtlaSil